Je med pro hubnutí lepší než cukr?

Co může být sladší než cukr? Med samozřejmě! Med je oslavován jako zdravější alternativa bílého cukru, a proto lidé nepřemýšlejí dvakrát o nahrazení cukru medem, protože mají dojem, že přináší mnoho zdravotních výhod. Med se ve starověké medicíně používá od pradávna pro své antimikrobiální, protizánětlivé vlastnosti, k léčbě kašle a dokonce urychluje hojení ran a popálenin. Tato sladká, viskózní tekutina, která je tvořena nektarem sbíraným včelami z květů a přeměněným na med smícháním s jejich enzymy v pláství, je skvělá pro pokožku, vlasy, má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k tomu, že med pochází z přírodního zdroje s minimálním zpracováním, je považován za zdravější než cukr,a lidé zběsile nahrazují cukr medem a přidávají ho do misky ovsa, ranního šálku zeleného čaje, dokonce i do medu s česnekem – to vše v naději, že spálí přebytečný tuk. Je tedy med na hubnutí lepší než cukr? Pojďme to zjistit:

Zdravý, ale stále kalorický

K dispozici jsou stovky druhů medu v závislosti na oblasti, flóře, květinách atd. Složení medu je především cukr (fruktóza, glukóza), voda, enzymy, vitamíny jako B a C, minerály jako selen, zinek, měď, železo , hořčík, draslík, fosfor atd., a co je nejdůležitější, antioxidanty, jako jsou flavonoidy s protizánětlivými vlastnostmi.

Med je skvělý pro pokožku, vlasy a celkové zdraví, ale pokud se snažíte zhubnout, musíte omezit všechny formy cukru, dokonce i z medu, a zde je důvod:

1. I když má med více fruktózy a méně glukózy (cukr je 50 % fruktózy/50 % glukózy, zatímco med obsahuje 40 % fruktózy/30 % glukózy se zbytkem vody, enzymů, minerálů a živin), stále dokáže zvýšit hladinu cukru v krvi. Ale dobrá věc je, že k oslazení je potřeba jen trochu, protože fruktóza je sladší než glukóza
2. Med má 82 g cukru na 100 g a přibližně 64 kalorií v 1 polévkové lžíci, což je o něco více kalorií než běžný cukr .
3. I když je glykemický index medu o něco nižší než cukr na 58 (cukr má 60), spadá do středního GI indexu a přesto by dokázal zvýšit hladinu cukru v krvi, což není ideální pro lidi, kteří mají cukrovku 2. typu a snaží se zhubnout. Nízkoglykemické potraviny se řadí od 1 do 55. Glykemický index potraviny se určuje podle toho, jak rychle a jak vysoko může zvýšit hladinu glukózy v krvi).

Podle studie konzumace medu zpožďuje postprandiální odezvu ghrelinu

(Odkaz na studii je zdehttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21504975/). Med má také kalorie a živiny, zatímco bílý cukr má pouze prázdné kalorie. Ale pokud jde o hubnutí, záleží na kalorickém deficitu a med s 64 kaloriemi na 1 polévkovou lžíci obsahuje příliš mnoho kalorií a není ideální pro lidi na dietě. Na konci dne musíte zkonzumovat méně kalorií a více spálit. I když je med zdravější alternativou, ale není to alternativa s nižším obsahem kalorií. A pokud je vaším cílem snížení kalorií, přidání příliš velkého množství medu váš plán převálcuje.

Suma sumárum, i když je med lepší než bílý cukr s lepším nutričním profilem, stále se nehodí jako nízkokalorická alternativa bílého cukru při redukční dietě a pro osoby s diabetem 2. typu. Pokud se tedy snažíte zhubnout a omezit příjem cukru, doporučujeme také omezit příjem medu. I když je med v mnoha ohledech zdraví prospěšný, stále má dobré množství kalorií a cukr je v podstatě fruktóza a glukóza a bez umírněnosti může stále brzdit hubnutí.