Je lepší jíst ovoce nebo pít ovocné šťávy?

„Když ti život dá citrusy, udělej si z nich pomerančový džus a nech svět přemýšlet, jak jsi to dokázal.“ Je to inspirativní citát Mitche Griega, který nám navrhuje, abychom z každé obtížné situace, kterou na nás život vrhne, vytěžili maximum. Někteří lidé možná vzali doslovný význam a uchýlili se k extrémním módním dietám, jako je džusový půst (pouze džusy, žádná pevná strava), který může trvat až 3 týdny. Na takových dietách, kde jsou povoleny pouze ovocné a zeleninové šťávy, se na rozdíl od humbuku a přesvědčení lidem nepodaří výrazněji zhubnout, ale mají tendenci ztrácet celkové zdraví. Proč se to děje? Není ovoce považováno za velmoc výživy? A odborníci doporučují mít asi 5 porcí ovoce denně. 

Ovoce jako nezbytnost

Tak, proč se mění scénář při přechodu z ovoce na ovocné šťávy? Existuje spousta humbuku o tom, jak dramatického úbytku hmotnosti lze dosáhnout pitím velkého množství ovocných šťáv během dne, přičemž většina z nich tvrdí, že jsou detoxikačními čistícími prostředky a potlačují chuť k jídlu. Ale problém je, když nahradíte celá jídla ovocnými šťávami a zapomenete počítat kalorie, protože ovoce je považováno za zdravé. Vzhledem k tomu, že se lidé rozcházejí v názorech na vyřazení velkých potravinových skupin, všechny své naděje na hubnutí upínají k určitým „superpotravinám“ a samozřejmě hanobí sacharidy, mnozí dali ovocným šťávám zdravou aureolu a dobrou možnost, jak zhubnout. 

Celé ovoce nelze nahadit

Ale je tento „džusový vzorec“ dobrý? A co je nejdůležitější, jsou ovocné šťávy lepší než jíst celé ovoce, abyste shodili přebytečný tuk? většina z nich tvrdí, že jsou detoxikačními čistícími prostředky a potlačují chuť k jídlu. Ale problém je, když nahradíte celá jídla ovocnými šťávami a zapomenete počítat kalorie, protože ovoce je považováno za zdravé. Vzhledem k tomu, že se lidé rozcházejí v názorech na vyřazení velkých potravinových skupin, všechny své naděje na hubnutí upínají k určitým „superpotravinám“ a samozřejmě hanobí sacharidy, mnozí dali ovocným šťávám zdravou aureolu a dobrou možnost, jak zhubnout. Ale je tento „džusový vzorec“ dobrý? A co je nejdůležitější, jsou ovocné šťávy lepší než jíst celé ovoce, abyste shodili přebytečný tuk? většina z nich tvrdí, že jsou detoxikačními čistícími prostředky a potlačují chuť k jídlu. Ale problém je, když nahradíte celá jídla ovocnými šťávami a zapomenete počítat kalorie, protože ovoce je považováno za zdravé. 

Vzhledem k tomu, že se lidé rozcházejí v názorech na vyřazení velkých potravinových skupin, všechny své naděje na hubnutí upínají k určitým „superpotravinám“ a samozřejmě hanobí sacharidy, mnozí dali ovocným šťávám zdravou aureolu a dobrou možnost, jak zhubnout. Ale je tento „džusový vzorec“ dobrý? A co je nejdůležitější, jsou ovocné šťávy lepší než jíst celé ovoce, abyste shodili přebytečný tuk? Upínali všechny své naděje na hubnutí k určitým „superpotravinám“ a samozřejmě hanobilním sacharidům, mnozí dali do ovocných džusů zdravou svatozář a dobrou možnost, jak zhubnout. Ale je tento „džusový vzorec“ dobrý? A co je nejdůležitější, jsou ovocné šťávy lepší než jíst celé ovoce, abyste shodili přebytečný tuk? Upínali všechny své naděje na hubnutí k určitým „superpotravinám“ a samozřejmě hanobilním sacharidům, mnozí dali do ovocných džusů zdravou svatozář a dobrou možnost, jak zhubnout. Ale je tento „džusový vzorec“ dobrý? A co je nejdůležitější, jsou ovocné šťávy lepší než jíst celé ovoce, abyste shodili přebytečný tuk?

Proč je ovoce dobré pro hubnutí?

Jak všichni víme, zelenina spolu s ovocem jsou nezbytnými prvky vyvážené stravy. Ovoce jako banán, granátové jablko, borůvky, jahody, pomeranče, meloun, jablko, grapefruit jsou bohaté na živiny a antioxidanty a většina z nich je také bohatá na vlákninu (která podporuje celkové hubnutí). Ovoce uspokojuje touhu po cukru svým přirozeně se vyskytujícím obsahem fruktózy. Také antioxidanty, polyfenoly, které se hojně nacházejí ve většině ovoce, neutralizují účinek volných radikálů a pomáhají snižovat záněty a podporují buněčnou opravu a omlazení. Ovoce, jako je guava, kiwi, ananas atd., obsahuje minerály, jako je měď, které jsou absolutně potřebné v procesu spalování tuků. Jahody, brusinky, ananas jsou dobrými zdroji jódu, který napomáhá hladkému fungování štítné žlázy a povzbudit metabolismus. Banán, jablko a bobule obsahují vitamín B12, který zrychluje metabolismus, který zase spaluje více kalorií. Denní konzumace porce ovoce tedy ve skutečnosti podporuje celý proces hubnutí.

Nyní se dostáváme k hlavní otázce:

Měli byste jíst ovoce nebo pít ovocné šťávy, abyste zhubli? Rozebrat to bod po bodu:

Proč dieta „pouze ovocný džus“ není dobrý nápad na hubnutí?

1. Ovocné džusy způsobují prudký nárůst inzulínu: Ovoce má přirozeně se vyskytující cukr zvaný „fruktóza“, který zvyšuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje uvolňování inzulínu (což je mimochodem také hormon, který podporuje ukládání tuku). Také si uvědomte, že každá molekula fruktózy má 4 kalorie na gram (stejně jako gram sacharidů a bílkovin). Některé druhy ovoce, jako jsou hrozny, datle, ananas atd., mají vyšší glykemický index a když je odšťavníte (ztratíte obsah vlákniny), dojde k obrovskému skoku cukru v krvi a následnému uvolnění inzulínu a všech kalorií navíc. se přemění na molekuly tuku. Většina ovocných džusů jsou také oslavované cukrové panáky, které dokážou způsobit prudký nárůst inzulinu, a upřednostnění ovocných džusů místo celého ovoce a pevné stravy vás může ve skutečnosti zařadit do kategorie prediabetiků.

2. Ovoce je nepochybně nabité živinami a je zdravé, ale když se převede na šťávu, je těžké spočítat tekuté kalorie a je velká šance, že zkonzumujete příliš mnoho kalorií, aniž byste se cítili sytí. Vzhledem k tomu, že ovoce je plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších živin, je považováno za „bezplatné jídlo“, které lze konzumovat v neomezeném množství a odšťavňování se zdá být populárnější než jíst celé. Pamatujte, že kontrola porcí je nezbytná pro nejzdravější potraviny.

3. Denní konzumace pouze ovocných šťáv není udržitelný vzorec, lze v něm pokračovat pouze po krátkou dobu.

4. Ve formě šťávy ovoce postrádá vlákninu, což způsobí zažívací a střevní problémy. Jak už všichni víme, zdravá střeva jsou tajným plánem k úspěšnému hubnutí.

5. Když přejdete na dietu pouze s ovocnými šťávami, budou vám chybět další základní živiny (jako jsou bílkoviny a zdravé tuky), které jsou potřeba k procesu spalování tuků.

6. Časté pocity hladu: Když oddělíte fruktózu od vlákniny (která se nachází v mase ovoce), cukr se velmi rychle stráví. Velký skok a následný pokles hladiny cukru v krvi po vypití ovocných šťáv způsobí, že během krátké doby budete mít opět hlad.

7. Lidé, kteří trpí cukrovkou nebo mají inzulínovou rezistenci, by se měli vyhýbat ovocným šťávám, protože jsou bohaté na fruktózu a bez vlákniny zvyšují hladinu cukru v krvi.

Stručně řečeno, ve srovnání ovoce a ovocných šťáv je u ovocných šťáv obtížné dosáhnout nasycení, sledovat množství kalorií, a co je nejdůležitější, šťávy způsobují prudší nárůst inzulinu (což je také hormon pro ukládání tuků). ). Bitvu tedy nakonec vyhrává celé ovoce ve své přirozené podobě. Takže jezte své banány, jablka, pomeranče, banány atd., místo abyste je odšťavňovali. Ovocné šťávy mohou být součástí celé stravy, nikoli jako jediné řešení, jak zhubnout. Ve skutečnosti lze snadno přibrat tím, že si dáte ovocné šťávy. Na rozdíl od toho, co si většina lidí myslí, konzumace zdravé stravy, která vás udrží v kalorickém deficitu, pomůže spalovat tuk.