Jak se projeví menší konzumace soli?

Obezita je pokračující pandemie po celém světě a hlavními příčinami jsou nadměrný příjem kalorií a sedavý způsob života. Ale sůl obdržela hodně flaku s ohledem na zvýšení přírůstku hmotnosti. To vedlo lidi k tomu, že veškerou vinu připisují soli za hromadění přebytečného tuku v těle a nebezpečně nízké množství tohoto esenciálního minerálu, ale řekli bychom prosím „neobviňujte sůl z toho, co udělal cukr“. Nekontrolovaná konzumace cukru je hlavní příčinou obezity na celém světě, nikoli sůl. Ve skutečnosti vám cukr pomohl přibrat na váze na všech nesprávných místech, sůl hrála velmi malou roli! 

Sůl je nezbytná

Zde je to, co potřebujete slyšet – sůl nejen dodává chuť našemu jídlu, je nezbytná pro udržení rovnováhy elektrolytů v těle, a proto je nezbytná pro hladký chod všech důležitých funkcí. Normální rozsah sodíku v krvi je 135 až 145 mEq/l, a když sodík klesne pod tuto úroveň, může to vést k závratím, zvracení, šoku a dokonce kómatu. Sůl by se však měla užívat s mírou, protože příliš mnoho soli může zvýšit riziko hypertenze, ledvinových kamenů, dehydratace a srdečních onemocnění. Také při příliš velkém množství soli má tělo tendenci zadržovat více vody, což má za následek nadýmání a zadržování vody a čísla na váze stoupají. Když se sníží příjem soli, tělo uvolňuje vodu a tím čísla klesají – to je jen pokles hmotnosti vody a žádné skutečné spalování tuků. Upřesnili bychom, zda snížením soli výrazně snížíte váhu nebo ne.

Proč je sůl důležitá?

Sůl (chemický vzorec NaCl/chlorid sodný) je nezbytná pro fungování většiny funkcí v těle, včetně funkce nervů a svalů. Reguluje elektrolyty, které mozku umožňují provádět elektrické signály, vést nervové impulsy a udržovat minerální rovnováhu. Jodizovaná sůl je také dobrým zdrojem stopového minerálního jódu, který štítná žláza potřebuje k produkci hormonů štítné žlázy, které regulují metabolismus a další funkce. Ke spuštění všech těchto funkcí je však zapotřebí pouze mírné množství soli a jakýkoli přebytek by způsobil nežádoucí reakce. Doporučený příjem soli je 2 300 mg nebo 1 polévková lžíce denně, nebo 6 g podle stravovacích směrnic Spojených států amerických, ale přijímáme mnohem více než to – většinu z nich prostřednictvím zpracovaných potravin.

Existuje souvislost mezi solí a hubnutím?

Jak jsme již zmínili, všeho moc škodí, a to platí i pro sůl. Když omezíte sůl, uvolní se v buňkách přebytečná tekutina, která vyrovnává sodík, a tak na váze spadne několik kg. Také získáte úlevu od nadýmání snížením soli.

Ještě jedna důležitá věc, která stojí za zmínku, je, že často zaměňujeme signály žízně a hladu; a protože slané jídlo v nás vyvolává žízeň – většinou to bereme jako signály hladu a sáhneme po dalším jídle – volíme k potlačení těchto signálů balíček chipsů místo sklenice vody. Zde je zajímavá studie provedená na skupině astronautů – ti hlásili zvýšení chuti k jídlu při dietě s vysokým obsahem soli a pili méně vody a jedli více jídla. Když byl příjem soli snížen, jejich chuť k jídlu byla normální. Stejně jako cukr i sůl činí jídlo chutným a může vést k přejídání.

Ale pokud jde o skutečné spalování tuků, odstranění „zpracovaných potravin“, které jsou hlavním zdrojem sodíku, bude velkou změnou hry. Sojová omáčka, rajčatová omáčka, zpracované maso, balené polévky, instantní nudle, pizza, nezdravé jídlo, rychlé občerstvení, salátové dresinky, kuřecí vývary, papady, chipsy, solené olivy, slané sušenky a samozřejmě okurky (sůl se používá jako konzervant zde) má příliš mnoho obsahu sodíku, aby při pravidelné konzumaci způsobilo zdravotní problémy včetně obezity (protože mají také vysoký počet kalorií).

Největší výhodou snížení příjmu sodíku omezením zpracovaných potravin je to, že se můžete zbavit přidaného cukru, rafinovaných sacharidů, prázdných kalorií, konzervantů a vytvořit prostor pro výživné plnohodnotné potraviny, které by nakonec vedlo ke značné váze. ztráta.

Stručně řečeno, i když jíst méně soli ve skutečnosti neurychlí spalování tuků, pomůže vám to zbavit se nadýmání, nadýmání a zadržování vody a omezit chuť k jídlu a přejídání. Příliš mnoho soli ve stravě může vést k vysokému krevnímu tlaku, onemocnění ledvin, zvyšuje riziko mrtvice a onemocnění ledvin. Nezáleží na tom, zda nahrazujete kuchyňskou sůl himalájskou růžovou solí, kamennou solí, mořskou solí nebo černou solí, vždy dodržujte doporučený dietní příjem.