6 skutečných důvodů, proč vaše tělo touží po cukru

Čokoláda, zmrzlina, bonbóny, sušenky, gulab jamun, dezerty – toužíte po těchto sladkých dobrotách každých pár hodin? Příliš mnoho cukru na denní bázi není dobré pro vaše zdraví ani pro vaše cíle v oblasti hubnutí. Skutečný problém s cukrem je ten, že se přidává do všech ostatních potravin – od omáčky po snídaňové cereálie, od bonbonů po sendvičový chléb, a to proto, že díky cukru chutná všechno tak dobře. Nadměrná konzumace cukru vede k rychlejšímu přibírání na váze a je hlavním důvodem hromadění břišního tuku. Příliš mnoho cukru také zvyšuje riziko cukrovky 2. typu, srdečních chorob a dokonce i rakoviny. Ale snažte se, jak můžete, je těžké odolat cukru kvůli jeho návykové povaze a některé studie porovnávají závislost na cukru s některými drogami, jako je kokain. Zdá se totiž, že cukr aktivuje v mozku stejnou oblast odměny jako drogy. Vše řečeno a hotovo, přečtěte si o 5 skutečných důvodech, proč vaše tělo touží po cukru a co s tím dělat:

Ale proč je cukr návykový a neodolatelný?

Když cukr vstoupí do těla, aktivuje oblast mozku zvanou „mezolimbický dopaminový systém“, který je také známý jako „centrum odměny“, přičemž uvolňuje neurotransmitery pro dobrý pocit, jako je dopamin, které zase způsobují pocit potěšení a motivují nás k sáhněte po potravinách obsahujících více cukru, abyste zažili stejný pocit potěšení. Odborníci říkají, že touha po sladkostech a sladkých věcech má najít motivaci ke spuštění centra odměny v mozku.

Nyní se dostáváme ke skutečným důvodům, proč vaše tělo touží po cukru:

1. Konzumujete příliš mnoho cukru: Jak jsme již zmínili dříve, cukr aktivuje systém odměn a uvolňuje dopamin (což je chemická látka pro dobrý pocit), a abychom tento dopaminový nával často dostávali, naše tělo v nás vyvolává touhu po cukru. a znovu. Stačí omezit spotřebu cukru a uvidíte, že chutě také drasticky poklesnou.

2. Jste pod příliš velkým stresem: Existují různé studie, které nalezly silné vazby mezi vysokou hladinou stresového hormonu kortizolu a zvýšením chuti na cukr. Navíc ghrelin, což je hormon hladu, také vystřeluje při chronickém stresu. Když chutě zasáhnou, vyzkoušejte techniky na odbourávání stresu, jako je poslech hudby, procházka nebo běh, provozování nového koníčku a všimnete si rozdílu.

3. Nedostatek chrómu a hořčíku: Studie odhalily, že určité nedostatky minerálů mohou vyvolat chutě; a chuť na cukr může být ve skutečnosti způsobena nedostatkem chrómu a hořčíku. Proto je důležité mít zdravou a vyváženou stravu.

4. Dieta s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů: Dieta, která je z velké části plná rafinovaných sacharidů , zvyšuje hladinu cukru v krvi, spouští ostrou inzulínovou reakci, a jakmile se o přebytek cukru postaráme, následný pokles může vyvolat naléhavou potřebu rychlého dodat energii a není nic lepšího než cukr, který vám dodá tu okamžitou energii. Snížení množství rafinovaných sacharidů, zvýšení příjmu bílkovin a vlákniny může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi tak, aby nedocházelo k těmto poklesům a následnému požadavku na doplnění.

5. Nadměrná konzumace soli: Ultra-zpracované potraviny a jídlo z restaurací mohou mít notoricky vysoký obsah sodíku/soli a někdy je to hlavní důvod, proč toužíte po cukru.

6. Nedostatek spánku: Když uděláte kompromis ve spánku, ovlivní to duševní i fyzické zdraví. Nedostatek spánku zvyšuje hormon hladu „ghrelin“ a stresový hormon „kortizol“, které oba zvyšují chuť na cukr. Možná byste měli přestat obviňovat sílu vůle a místo toho spát 7 hodin přímo, abyste ovládli chuť na cukr.

Abych to shrnul, jezte vyváženou stravu s dobrým podílem bílkovin, vlákniny a zdravých tuků, abyste potlačili chutě. Pokud se zoufale snažíte zhubnout, najděte si zdravé plány hubnutí na Rati Beauty Diet. Popíjení heřmánkového čaje, mátového čaje, čaje rooibos atd. po večeři může pomoci omezit touhu po cukru. A co je nejdůležitější, touhu po cukru vždy uspokojíte nasbíráním čerstvého ovoce nebo zakousnutím do několika čtverečků hořké čokolády.