5 důvodů, proč je tak těžké udržet si váhu

Je fakt, že lidské tělo absolutně nesnáší hubnutí a místo toho rádo hromadí tuk. Během evoluce, kdy bylo jídla vzácné a další jídlo bylo často obtížné získat, se tělo přizpůsobilo mechanismu, kdy se všechny přebytečné kalorie sbalily, aby se uložily jako tuk pro případ, že by v budoucnu došlo k energetické krizi. To se nám osvědčilo, když bylo těžké přežít v drsných podmínkách. 

V současném scénáři však tento účinný mechanismus přežití pracuje proti nám, protože kalorického jídla je dostatek a přístup k sladkým pamlskům (které nás mozek odměňuje dopaminem) je pohodlný. V takové situaci se tělo promění v hromadiče, přeměňuje všechny tyto extra prázdné kalorie na tuk. Pokud jste někdo, komu se podařilo oklamat tělo, aby shodilo váhu dodržováním kalorické diety a důsledným cvičením, Gratulujeme! Ale nedávno k vašemu zklamání váha ukazuje, že jste veškerou váhu přibrali zpět! Je to frustrující, když jste během několika měsíců vynaložili tolik tvrdé práce, podařilo se vám zhubnout hodně na váze, ale jen pár dní flákání vás vrátí na začátek. Nemůžete přijít na to, co způsobilo, že se měřítko tak zvýšilo! Nedělejte si starosti! V tomto příspěvku podtrhneme 5 důvodů, proč je tak těžké udržet si váhu, abyste byli příště opatrní.

Na co dát pozor?

1. Vytvořili jste si jen krátkodobý plán: Když považujete zdravé stravování a cvičení za součást krátkodobého projektu, s největší pravděpodobností byste se uchýlili k nárazové dietě (extrémně nezdravé), uchýlili se k nedostatku jídla a hladovění, abyste dosáhli cílová váha. Nárazová dieta není udržitelný způsob, jak zhubnout, a jakmile dietu opustíte, přibývání na váze je bezprostřední. Jojo dieta nikdy nefunguje, pokud chcete zůstat fit a zdraví celý život. Místo toho jezte zdravé a výživné jídlo, buďte nadále fyzicky aktivní, a to vám pomůže udržet si optimální váhu.
2. Váš metabolismus se zpomalil: Zpomalený metabolismus je důvodem, proč je pro většinu lidí extrémně obtížné spalovat tuk. Když někdo hodně zhubne, metabolismus se naruší. A při nárazové dietě přechází tělo do hladovění, snaží se ušetřit co nejvíce tuku, a to snížením metabolismu. Pokud se snažíte udržet cílovou váhu, možná byste měli zkusit nastartovat metabolismus. Několik účinných způsobů, jak mít zdravý metabolismus, je jíst potraviny bohaté na živiny, pravidelně cvičit, vést aktivní životní styl, spát 7 nebo více hodin a snížit chronický stres.
3. Nedělali jsme žádné změny životního stylu: Hubnutí není jen o „méně kalorií a více kalorií ven.“ Sedavý způsob života, nedostatek spánku a vysoká hladina stresu rozhodně povedou k přibírání na váze, i když jíte v rámci denního limitu kalorií. Nezapomeňte provést pozitivní změny životního stylu spolu s udržením kalorického deficitu. 
4. Vrátit se ke starým stravovacím návykům: Věnujte se pozornému stravování i po zhubnutí. Praktizujte kontrolu porcí, jezte zdravě, omezte spotřebu zpracovaných výrobků a cukru. Nevracejte se ke starým stravovacím návykům, které vedly k přibírání na váze.
5. Polevování při cvičení: I když jste výrazně zhubli pouze dietou, musíte cvičit, abyste si váhu udrželi. Postačí i rychlá chůze. Pravidelné cvičení nejen že spaluje tuky, ale je také skvělým stimulátorem metabolismu. Cvičením a budováním čisté svalové tkáně také můžete zvýšit klidovou rychlost metabolismu a trvale zůstat na své cílové hmotnosti.