Jak zhubnout jako vegetarián?

Existuje obrovská mylná představa, že hubnutí je pro vegetariány trochu obtížné ve srovnání s nevegetariány, kteří mají nekonečné zdroje potravy, ze kterých mohou získat bílkoviny. Jak už všichni víme, bílkoviny jsou superstar makroživinou, která podporuje spalování tuků, a vegetariáni mají obvykle pocit, že existuje jen několik možností, ze kterých si mohou vybrat. Dalším velkým problémem je také nadměrné vyžívání se v jídle bohatém na sacharidy mezi vegetariány. V současné době také trvale roste spotřeba zpracovaných potravin jak mezi vegetariány, tak i mezi nevegetariány. Vezmeme-li v úvahu tolik faktorů, které působí proti lidem na rostlinné a vegetariánské stravě, mnoho z nás by mohlo dojít k závěru, že to pro býložravce nemusí být tak snadné. Ale nenechte se mýlit, co ve skutečnosti spouští spalování tuků, je nedostatek kalorií (konzumace méně kalorií, než vaše tělo spálí) a ujistěte se, že dodržujete dietu bohatou na živiny. 

Zde je tedy podrobný návod, jak zhubnout jako vegetarián

1. Získejte vysoce kvalitní bílkoviny z těchto rostlinných zdrojů: Nyní se lidem často doporučuje zvýšit obsah bílkovin, když se snaží zhubnout, a to proto, že bílkoviny udržují chuť k jídlu, spalují více kalorií, zrychlují metabolismus a především , udrží vás sytými na delší dobu, takže můžete během dne zkonzumovat méně kalorií. Kuře, ryby, vejce atd. jsou považovány za úžasné zdroje bílkovin, ale všechny jsou to nevegetariánské zdroje. A největší obava lidí, kteří jsou vegetariáni – „jak získám dostatek bílkovin?“ jestli se snažím zhubnout? Nebojte se, existují stejně dobré zdroje rostlinných bílkovin, které vám pomohou zkrátit pas a shodit přebytečná kila. Paneer a jogurt mají dobrý obsah bílkovin, ale pokud hledáte zejména rostlinné zdroje bílkovin, tofu, cizrna, fazole, čočka, arašídové máslo,
2. Snižte množství oleje na vaření: Nezáleží ani na tom, zda jste vegetarián nebo ne vegetarián, záleží na tom, kolik oleje na vaření používáte k přípravě každého pokrmu. Slunečnicový olej, rostlinný olej, ghí, kokosový olej a dokonce i olivový olej jsou kalorické a nekontrolované množství může vést k přibírání na váze. A to znamená – žádná smažená jídla při snaze zhubnout.
3. Naplňte půl talíře zeleninou: Většina zeleniny má extrémně nízký obsah kalorií, ale je extrémně sytá. Vyživují tělo vitamíny, antioxidanty, vlákninou, bílkovinami, minerály, které jsou nezbytné pro syntézu základních hormonů a enzymů, které podporují hubnutí. Ačkoli zdravé potraviny by měly být přijímány v omezeném množství, čerstvá zelenina je výjimkou, které můžete jíst tolik, kolik můžete, a jen zřídka se dostanete do nadbytku kalorií! Dietní odborníci doporučují jíst 2 až 3 porce zeleniny každý den. Můžete mít jakoukoli zeleninu dle vašeho výběru, ale zelená listová zelenina má extrémně nízký obsah kalorií, ale zároveň je bohatá na živiny.
4. Náhražky masa pro vegetariány a vegany: Takže jste se právě stali vegetariány/vegany z etických, náboženských, zdravotních a ekologických důvodů, ale pak vám chybí textura a chuť masa?! Žádný problém! Tofu, čočku, houby, černé fazole, cizrnu, paneer, jackfruit a květák lze vařit různými způsoby, aby chutnaly jako maso. A co je nejlepší, většina z nich má vysoký obsah bílkovin!
5. Podpořte metabolismus pomocí těchto vegetariánských zdrojů: Pokud existuje jeden způsob, jak zhubnout rychlejším tempem, je to posílení metabolismu. Při špatné volbě stravy, sedavém životním stylu, zvýšeném stresu, nedostatku spánku má metabolismus tendenci značně klesat a tělo ztrácí schopnost spalovat přebytečné kalorie stálou rychlostí. Metabolismus je tempo, kterým tělo spálí kalorie. Robustní metabolismus urychlí proces hubnutí a pomůže dosáhnout naší cílové hmotnosti dříve. Pro striktní vegetariány však některá jídla zrychlující metabolismus, jako je maso a vejce, nejsou vůbec možností. Mají však tyto úžasné možnosti – mandle, jablko, zelený čaj, kajenský pepř, mrkev, celer, zelí, česnek, citron, oves, zelené chilli, špenát, ananas, zelená listová zelenina, káva, zázvor atd.
6. Cvičte kontrolu porcí: Bez ohledu na to, jakou dietu držíte, je důležité cvičit kontrolu porcí a jíst ohleduplně. Je nezbytné kontrolovat porce jídla, abyste se dostali do kalorického deficitu a zhubli. Kontrola porcí také zahrnuje uvědomění si správného množství jídla a velikosti porcí, abyste nevypadli z kalorického deficitu. 
7. Omezte cukr: Vyloučením cukru ve všech formách (bílých i přidaných) se zbavíte prázdných kalorií a také snížíte zánět v těle – to vše vede ke snížení hmotnosti.
8. Kombinujte zdroj sacharidů s bílkovinami: Zde je trik – zahrňte zdroj bílkovin do každého jídla, když jíte sacharidy. Protein vyrovnává uvolňování cukru ze sacharidů, nezpůsobuje prudký skok v inzulínu. Inzulin má kromě regulace krevního cukru ještě jedno pravidlo, podporuje ukládání tuku. Výzkum ukázal, že snížení inzulinu zapíná režim spalování tuků. Protein reguluje uvolňování inzulinu a je skvělou volbou v kombinaci se sacharidy. Tělo také spotřebuje více kalorií na rozklad bílkovin a tímto způsobem byste spalovali více kalorií.
9. Přejděte na celé sacharidy místo rafinovaných sacharidů: Bílý chléb, balené cereálie, potraviny na bázi maida, těstoviny, sladkosti atd. mají nízkou nutriční hodnotu a vlákninu, mají vysoký obsah kalorií, a proto je důležitý přechod z rafinovaných sacharidů na komplexní sacharidy, jako jsou celá zrna, oves, quinoa, jáhly, fazole, čočka atd., vám velmi pomohou při hubnutí.
10. Buďte fyzicky aktivnější: Chodit do posilovny není předpokladem pro hubnutí, ale být fyzicky aktivní ano! Když jste většinu dne na nohou, spálíte spoustu kalorií. Bonus – tím také zrychlíte metabolismus.