Slovo „dieta“ je přímo spojeno s tím, že jí méně nebo příliš málo a nárazová dieta je často považována za nejkratší možnou cestu, jak „rychle zhubnout“. Je ale tato cesta nejkratší, nejbezpečnější a nejúčinnější? Snižovat kalorie a jíst co nejméně je pravděpodobně důvodem č. 1, proč většina dietářů selhává. Je to mýtus, který je třeba okamžitě vyvrátit. Překvapivě nárazová dieta přináší přesně opačný výsledek, přibírání na váze místo hubnutí. Jídlo není váš nepřítel – stačí si vybrat ty správné a cvičit kontrolu porcí, abyste si udrželi kalorický deficit pro spalování tuků. Odborníci tvrdí, že nárazová dieta má ještě jeden vedlejší účinek – nemůžete přestat neustále myslet na jídlo, což by vedlo k přejídání na konci dne, s největší pravděpodobností na nezdravé jídlo. Počkejte,
Proč byste nezhubli pomocí nárazové diety?
Nárazová dieta je extrémní omezení kalorií a potravinová deprivace, kterou používají lidé, kteří doufají, že rychle zhubnou. Ale když drasticky omezíte jídlo, tělo nedokáže uspokojit svou energetickou poptávku a nastartuje se evoluční mechanismus, který pomáhal našim předkům přežít před tisíci lety, uvrhne tělo do režimu hladomoru, kde sníží metabolismus, aby šetřilo energii a to znamená, že ukládání tuku v těle je uzamčeno a je odepřen přístup pro spalování tuků. O vedlejších účincích – silné padání vlasů, lámavé nehty, kožní problémy, chudokrevnost, nepravidelná menstruace, závratě, vám ani nemůžeme říkat, protože prioritou těla je přežít.
Tento mechanismus pomáhal našim předkům přežít v drsných podmínkách, kdy si nebyli jisti, odkud přijde další jídlo. Když se však snažíte zhubnout, nárazové diety mohou být kontraproduktivní, protože i když se váha zpočátku pohybuje dolů rychle (většina z toho je hmotnost vody a ztráta netukové hmoty), po několika dnech, kdy nastane plošina hubnutí, se metabolismus zpomalí. – zhubnout od tohoto okamžiku by byl náročný úkol. Po tomto bodě, s pomalým metabolismem, je pro většinu dietářů obtížné v dietě pokračovat, a jakmile se vrátí k normálním stravovacím návykům, přibývání na váze je bezprostřední.
Pokud například před nárazovou dietou tělo fungovalo na 1500 kalorií, po nárazové dietě, kdy byl metabolismus znovu upraven, se tělo naučí fungovat na 1000 kalorií, a jakmile přejdete zpět na 1500 kalorií, přebytek 500 kalorie se zpracovávají a ukládají jako tuk. Tímto způsobem lidé přibírají na váze navíc, než když předtím drželi nárazovou dietu. Když byste nakonec jedli normálně, většina kalorií by se uložila jako tuk. Také chutě na sladké pochoutky a nezdravé jídlo exponenciálně narůstají. Nemluvě o tom, že vynechávání cvičení je běžné, protože při takové dietě nezbývá téměř žádná energie.