Bílý chléb vs hnědý chléb – který z nich je lepší?

Chléb a džem, chléb a vejce, sendviče, to jsou některé ze základních možností snídaně na celém světě. Odborníci se shodují, že dobrá snídaně vám může pomoci nastartovat den tím správným způsobem tím, že vám dodá energii, zrychlí metabolismus a ve skutečnosti může pomoci spálit kalorie během dne. Ve skutečnosti lidé, kteří jedí zdravou snídani, ve skutečnosti skonzumují během dne méně kalorií. Sebrat bochník chleba, namazat pár plátků máslem, všichni se shodneme na tom, že chléb je pohodlnou volbou, zvláště pro zaneprázdněné včely, které nemají čas připravovat složitou snídani a spoléhají na to, že v ranní špičce budou jen kousat. A kolik kalorií může mít pár krajíčků chleba? Nezáleží na tom, zda je bílá, hnědá nebo jakákoliv jiná barva. Ale když se díváte na snídani, která vyživuje – chcete zjistit, který chléb je lepší?

Proč není bílý chléb zdravou snídaní?

Bílý chléb nemůže být zdravou snídaní, protože po něm brzy budete mít hlad. Také, protože má vysoký glykemický index, zvyšuje hladinu cukru v krvi, rychle se tráví a díky nízkému obsahu vlákniny vás brzy po snížení hladiny cukru v krvi vyhladí. Vyrobeno výhradně z rafinované mouky, cukru, s nízkým obsahem vlákniny, všechno o bílém pečivu je nezdravé a vykolejíte svou cestu hubnutí, pokud svůj den začínáte s chlebem a marmeládou jako snídani.

Proč je hnědý chléb dobrou variantou snídaně?

Hnědý chléb se vyrábí z celozrnné pšenice, s neporušenými otrubami, s lepším obsahem vlákniny a lepším nutričním profilem. Má také nižší glykemický index než bílé pečivo, a proto nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Nyní porovnejte bílý chléb s tmavým chlebem:

Krajíc bílého chleba:
80 kalorií
14 g sacharidů
0,3 g vlákniny

Plátek hnědého chleba:
44 kalorií
8,25 g sacharidů

1,1 g vlákniny.

Pokud se tedy snažíte zhubnout, zde je několik bodů, které je třeba mít na paměti při sbírání chleba:

Měli byste jít na „100% celozrnné“ nebo „100% celozrnné“ pečivo.
Krajíc chleba by měl mít ideálně alespoň 3 gramy vlákniny.
Nekupujte chléb, který obsahuje více než 3 g cukru.

Měli byste se také ujistit, že v seznamu složek vašeho chleba nejsou žádné transtuky, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy ani umělá sladidla. Pokud obsahuje některou z následujících položek, jednoduše ji přeskočte.

Ve skutečnosti jsou zde některé možnosti chleba vhodné pro hubnutí :

1. Celozrnný chléb: Tento chléb je pro hubnutí mnohem lepší než bílý chléb, protože neobsahuje zpracovanou mouku. Vyrábí se z nerafinované verze mouky, která obsahuje relativně vyšší množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Kromě toho má tento chléb nižší index GI než bílý chléb, což znamená, že konzumace tohoto chleba sníží vaši chuť na hlad a prospěje vám na vaší cestě k hubnutí. Jen se ujistěte, že má na etiketě uvedenou 100% celozrnnou mouku.

2. Celozrnný chléb: Toto je další třída zdravého chleba, který můžete jíst při hubnutí. Vyrobeno ze 100% celých zrn, mělo by mít dobré množství vlákniny.

3. Kváskový chléb: Vysoký obsah vlákniny pomáhá kontrolovat chutě. Tento chléb se připravuje několikadenním kvašením těsta a je také dobrý pro zdraví střev.

4. Lněný chléb: Další skvělá volba pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Tento chléb má obrovské nutriční výhody, protože je nabitý užitečnými vitamíny a minerály, jako je mangan, draslík a selen, esenciální mastné kyseliny, vláknina a fytoestrogeny. Pomáhá tělu snadno spalovat kalorie a odpuzuje ukládání tělesného tuku. Každopádně, pokud milujete lněná semínka, můžete tento chléb snadno zařadit do svého jídelníčku.

5. Klíčkový chléb: Nízký obsah kalorií, vysoký obsah vlákniny, s nižším obsahem sacharidů, tento typ chleba nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani inzulínu. Ve srovnání s jinými druhy chleba má také více živin.

Suma sumárum, bílé sacharidy jsou špatné pro hubnutí, stejně jako bílý chléb. Pokud absolutně milujete chléb, přejděte na tmavý chléb nebo jiné možnosti uvedené výše. Nepodléhejte ani marketingovým strategiím některých značek, které pro bílé pečivo používají zdravě znějící slova jako „přírodní“ nebo „vícezrnné“. Vždy si projděte seznam ingrediencí, abyste si vybrali ten správný druh chleba na máslo.