Mykózou prožije alespoň jednou za život až třetina žen. Jak jí předejít?

Gynekologickými potížemi trpí nejedna žena po celém světě. Vaginální mykóza patří mezi ty nejběžnější. Ačkoli není nijak nebezpečná, může být velmi nepříjemná. Vaginální mykóza vzniká přemnožením kvasinek, především typu candida. Tyto přemnožené kvasinky se nejčastěji projevují nepříjemným výtokem.

Prevence spočívá v životním stylu

Všichni odborníci se shodnou, že zdravý životní styl má vliv na většinu zdravotních faktorů, gynekologické potíže nevyjímaje. Kvasinka candida se přemnožuje ve chvíli, kdy žena konzumuje příliš cukru a bílé pšeničné mouky.

Kromě toho se kvasinkám velmi daří ve vlhku, proto je vhodné nezůstávat v mokrém či vlhkém spodním prádle, včetně plavek. Doporučuje se používat kvalitní bavlněné či funkční prádlo. Syntetické materiály nejsou schopné nasávat vlhkost a tím napomáhají k přemnožení kvasinek a vzniku vaginální mykózy.

Jak rozpoznat příznaky vaginální mykózy

Existuje několik příznaků vaginální kvasinkové infekce. Tyto příznaky mohou zahrnovat:

  • Pocit svědění nebo pálení ve vagíně a vulvě.
  • Hustý bílý poševní výtok s konzistencí tvarohu.
  • Zarudnutí a otok vaší pochvy a vulvy.
  • Malé řezy nebo drobné praskliny na kůži vaší vulvy kvůli křehké kůži v této oblasti.
  • Pálivý pocit, když močíte.

V některých případech může být dalším příznakem vaginální kvasinkové infekce bolest při sexu.

Příznaky kvasinkové infekce jsou podobné příznakům, které lidé pociťují, když mají sexuálně přenosnou infekci nebo jinou vaginální infekci.

Mykóza se dá léčit i volně prodejnými léčivými prostředky. Velmi oblíbené a šetrné jsou produkty společnosti GYNELLA®, které patří k nejprodávanějším nejen na českém trhu. Vaginální kapsle nijak nenarušují mikrofloru v pochvě. Pokud ani léčivé prostředky nepomohou, vyhledejte svého lékaře.