Jak poznat příčiny špatného vyživování pokožky?

Každý má pokožku trošku odlišnou a s tím se pojí také fakt, že tak mohou různí lidé trpět různými projevy problémů s její výživou a funkcí. Typickými příklady jsou například problémy se svěděním, loupáním, zarudnutím nebo nadměrnou tvorbou vrásek.

Přitom většina těchto možností mívá více než jen jedno jediné vysvětlení. To do značné míry může komplikovat situaci komukoliv, kdo tak chce pokožce nabídnout co doposud chybělo. V rámci dnešního článku si zmíníme signály, které jasně informují o špatném vyžívání.

Nečekané pigmentové problémy

Pro některé jsou pigmentové skvrny a nadměrná tvorba pih a znamének každodenní realitou. V případě, kdy jde o dlouhodobý stav s vývojem od dětství, se jedná o genetickou záležitost. Druhou možností ale může být problém v podobě nedostatku konkrétních vitamínů. Jednotlivé vitamíny přitom mají odlišné funkce pro pleť. Typicky krémy s vitamínem E tak mohou pomoci k řešení právě tohoto konkrétního problému. Pomoci pochopitelně může i úprava stravy, ale vitamín E patří mezi ty, které se hůře shánějí.

Tvorba váčků na obličeji

Pokud dlouhodobě špatně vyživujeme pleť, tak sem mohou na obličeji tvořit náznaky váčků. Typickými příklady jsou kouty úst nebo pod očima. Jedná se o projevy, které se ukazují i přirozeným stářím, ale ve středním a mladém věku jsou následkem životosprávy nebo špatného vyživování. Rychle může pomoci kosmetika na zpevnění pleti, ale ta především utiší projevy. Nevyřeší ale problém, který vedl k takové komplikaci. Tím většinou bývá opravdu chabá hydratace pokožky či příliš soli ve stravě.

Nadměrná tvorba jemných vrásek

Stejně jako celé tělo i pokožka mění svůj metabolický věk. Jedná se o hodnotu, která značí ekvivalent věku pro konkrétní lidský orgán. Může nám tak být kupříkladu dvacet, ale špatně vyživovaný pokožka může mít metabolický věk o deset let vyšší. V ten moment krémy na unavenou pleť dokáží zabrat jako okamžité řešení a drobná prevence, ale problém je opět hlavně v samotném vyživování, které při takovém scénáři s jistotou není ani zdaleka dostačující. Dlouhodobý nedostatek navíc může napomoci rychlejšímu stárnutí pleti.